Piimatoodete koostisest- Ca, rasvad, vitamiinid

Kuidas kaltsium imendub?

Kas piimast ikka saab kaltsiumi? Ja kuidas?

Kaltsium on luude ja hammaste koostiselement, reguleerib veresoonte läbilaskvust, närvisüsteemi funktsioneerimist, vere hüübimist, lihaste kokkutõmmet, südame tööd, kolesterooli taset ja rinnapiimateket ning osaleb hormoonide toimemehhanismides, vere osmootse rõhu tagamises ja mitme ensüümi aktiivtsentris. Enamus kaltsiumist (99%) on lahustumatute sooladena (kaltsiumfosfaatidena) luudes ja hammastes. Kaltsiumivajadus sõltub east. Eriti vajatakse kaltsiumit lapseeas. Sellel perioodil toimub kiire luude kasv ja areng. Täiskasvanu keskmine Ca-vajadus on 800 mg ööpäevas, millest organismis imendub ligikaudu 20-30%. Stress ja intensiivne füüsiline koormus suurendavad kaltsiumivajadust. Kõrgem on Ca tarve naistel raseduse ja imetamise perioodil (900 mg ööpäevas).

Ca vaegus organismis võib põhjustada krampe ja liigeste valulikkust, lihaste ning närvide ärrituvust ja unisust. Kestvat Ca vaegust iseloomustab luukoe hõrenemine (osteoporoos), luude pehmus (osteomalaatsia) ning lihaste krambid (tentaania). Ca liig organismis võib põhjustada luukoe ja neerude kaltsifikatsiooni, pärssida tsingi omastamist ning takistada lihas- ja närvikoe normaalset talitlust.


Kaltsiumi imendumist soodustab laktoos.  Laktoosi mõjul suureneb rakkudevaheliste kanalite kaudu passiivne imendumine ja membraanid muutuvad kaltsiumit läbilaskvamateks . Osa laktoosist jõuab lõhustumatuna jämesoolde, põhjustades seal fermentatsiooni ja vähendades pHd ning soodustades nii kaltsiumi lahustumist ja suurendades kaltsiumi omastavust.

Umbes 20-25% piimas olevast kaltsiumist ja fosforist on seotud valgu kaseiiniga.
Kaseiini seedimise käigus moodustuvad fosfopeptiidid kelaatuvad kaltsiumiga ja väldivad seetõttu kaltsiumfosfaadi väljasadenemist, mis omakorda suurendab kaltsiumi imendumist, Fosfopeptiidid on võimelised ka taaslahustama ja siduma juba soolestikus sadenenud kaltsiumisoolasid.

Kaltsiumi ja fosfori absorptsiooni soolestikus reguleerivad kaks hormooni- paratüroidhormoon ja vitamiin D3 füsioloogiliselt aktiivne vorm 1,25 dihüdroksükolekaltsiferool, mis avavad kaltsiumi kanaleid ja koos kaltsiumit siduva valguga, kalbidiiniga, aitavad kaasa kaltsiumi transpordile.
Kooritud piimas on säilinud küll kogu kaltsium, kuid rasva eraldamisega on eraldatud ka rasvlahustuv vitamiin D. Seega eelista kaltsiumiallikana pigem rasvasemaid piimatooteid,
 
Kaltsiumi omandamiseks on oluline õige kaltsiumi/fosfori suhe. See on piimas ideaalne


Kaltsiumi omastamist organismis mõjutavad mitmed tegurid, mis kas soodustavad või pärsivad seda. Kaltsiumi imendumist soodustavad:

-       vitamiinid D, C, A

-       küllastumata rasvhapped

-       makro- ja mikroelemendid P, Mg, Fe, Mn

-       keskkonna happesus

-       laktoos, aminohapped

 

Kaltsiumi omastamist pärsivad:

               - oksaal- ja füthape

-                 kiudainete liig toidus. Kiudainerikka toidu ülemäärasel tarbimisel väheneb mineraalainete, eriti raua, magneesiumi, kaltsiumi ja tsingi imendumine peensooles ning suureneb ka naatriumi ja kaaliumi väljaviimine organismist. See põhjustab raskusi toidu seedimisel ja gaaside teket.

-                 mõningad ravimid (nt aspiriin, östrogeenide derivaadid)

-                 lipiidide ainevahetuse häired



Kaltsiumisisaldus toiduainetes

Toiduaine

Kaltsiumi, mg %

Piim, keefir

120

Jogurt

104-150

Kohupiim

110

Jäätis (piima-, koore-)

150

Juust

920

Kala:

 

koha, haug

52

ahven

110

räim

36

suitsukala (keskm)

31

vürtsikilu

90

Liha

5 – 10

Kaunviljad

31 – 59

Pähklid (keskm)

109

Kapsas

42 – 45

Nõges

590

Till

260


AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee