Erik Orgu soovitused

Söö, aga ära võta kaalus juurde!

Autor: Erik Orgu
ww.erikorgu.ee

Mina armastan süüa, sina armastad süüa ja ma arvan, et enamus inimesi armastab süüa :)

Pahatihti kaasneb toiduarmastajatel ülekaal, sest ei toituta teadlikult ja tarbitakse rohkem, kui vaja ehk siis kaloraaž läheb liiga suureks. Toon sulle näite, kuidas süües kõigest 100 kalorit rohkem iga päev,  on sul kuu lõpuks 0,5 kg keharasva naha all ja aasta lõpuks 6 kg, rohkem.

Kui sa oled 82% või, 5% kohupiima ja 20% hapukoore fänn, siis loe edasi, sest annan sulle kolm nippi, kuidas saad tavapäraste koguste juurde jääda, aga 50% vähem kaloreid!

1.     Võileib on toit, mida armastab pea iga eestlane. On levinud arvamus, et võileib teeb paksuks, kuna seal on liiga palju süsivesikuid. Tegelikult pole seal üldse palju süsivesikuid, vaid hoopis kaloreid. Vaatame lähemalt: ühes leivaviilus on umbes 15 grammi süsivesikuid ja 70 kalorit, mis pole tegelikult suured numbrid. Kui nüüd vaadata võid, siis keskmiselt määritakse seda leivale mitu korda päevas, iga kord 10 grammi ja vahest rohkemgi. 10 grammi aga sisaldab juba üle 70 kalori. Seega on soovitatav või vahetada Farmi toorjuustu vastu, milles on 50% vähem kaloreid ja minu arvates palju mõnusam maitse.

2.     Kohupiim on teine suur rahva lemmik, noorte jaoks on see magustoit, sportlaste jaoks valguallikas ja tavainimesele meeldib seda igas formaadis süüa. Isegi kui süüa maitsestamata Farmi 5% kohupiima, mis iseenesest on juba igati tervislik toiduaine, võib ka maitsestamata kohupiima liigselt tarbides oma kaloraaži lõhki ajada. Lahendus on lihtne: asenda 5% kohupiim Farmi köögi Skyriga ning jää oma tavapärase koguse juurde, kaloreid saad aga Skyrist jällegi 50% vähem.

3.    

Viimaks, hapukoor – tegemist on toiduainega, mida saab väga mitmekülgselt kasutada, nt munaga, supis, prae kõrvale, võileivale ja isegi magustoidus. Ise sõin kunagi pea iga toiduga 20% hapukoort, sest hakkasin seda kasutama veel rammusama toiduaine, majoneesi asemel. Kui sina ka väga palju hapukoort sööd ja sind kimbutavad ülekilod, siis ära süüdista ega jäta ära hapukoort, vaid vaheta see 10% hapukoore vastu välja, saades automaatselt 50% vähem hapukoore kaloreid

Ma ei soovita rasva vältima hakata, aga nutikate asenduste abil saab märkamatult ja kergesti oma kaloraaži vähendada, et ei tekiks liigset kehakaalu. Ära unusta, et kõigest 100 lisakalorit päevas teeb aastas kokku 6 lisakilo!   

Parimatega,


Sinu toitumisnõustaja Erik Orgu


AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee