Piimatoodete tarbimise ajaloost

Millal hakati Eestis piima jooma?

Allikas:
Raamat 
"Eesti aastal 1200", koostaja ja toimetaja Marika Mägi, kirjastus Argo, Tallinn 2003
Elukiri, 07, 2008 Mati Narusk Piimameeste ümmargune juubel

Piim on väärt ja kasulik toiduaine. Ikka on räägitud, et mida kauem lapsuke ema rinna küljes ripub, seda tugevam ja tervem inimene temast kasvab.

Üks legend pajatab, et kuna piim on kreeka keeles gala, siis on tal ürgne seos galaktikaga. Selle järgi sündinud tähekogu Kreeka jumalanna Aphrodite piima tilkadest, kui nad Zeusi ja Apolloga universumis faasanite veetud vankris ringi sõitsid

Loe lisaks

Geenirike vallandas Euroopas piimaajastu

Eesti Päevaleht , Tiit Kändler 22. august 2013
Kui muistsete eurooplaste seas poleks tekkinud üht erilist geeniriket, siis oleks maailma ajalugu kulgenud hoopis teisiti. 

See väike geenirike ehk geneetiline mutatsioon tegi lehmad eriti tähtsaks, kuna aitas inimesel hakata seedima värsket piima. Seeläbi muutus karjakasvatamine tulusamaks ning ellu jäi üha rohkem inimesi.


Loe lisaks

Piimataluvus hakkas Euroopas levima pronksiajal

Jaan-Juhan Oidermaa
Uurimus ilmus ajakirjas Nature.

Saja pronksiajal Euroopas ja Aasias elanud inimese pärilikkusaine järjestamine viitab, et laktoosi lagundamise võimalikuks teinud geenialleelid hakkasid eurooplaste seas laiemalt levima 3-5 tuhande aasta eest. Geeniandmed vihjavad, et indoeuroopa keeled jõudsid Lääne-Euroopasse ja Aasia keskossa tänapäeva Venemaa edelaosas laiunud jamna kultuuri vahendusel

Loe lisaks

AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee