Kohupiimad on suurepärased valgu ja kaltsiumi allikad. Erineva rasvasisaldusega toodete saamiseks lisatakse rasvata kohupiimale vajalikus koguses rõõska koort. Eestis toodetakse mitmeid erineva rasvasuse ja erinevate lisanditega kohupiimasid.
Kui kodujuustu näiteks tuntakse selle nimetuse all üle kogu maailma, siis kohupiim ja kohupiimatooted kannavad mujal maailmas väga erinevaid nimesid ja siit pärinebki mõneti väär arusaam, et kohupiim on väga Eesti-keskne toiduaine. Tegelikult see siiski päris nii ei ole. Kohupiim, seda siis mitte niivõrd mõistena, vaid pigem tehnoloogilise töötlemise tulemusena, on tuntud või siis ka vähem tuntud päris paljudes maades. Quarg, Quark, Topfen, Kvark, Sauermilchquark ja Speisequark, Fromage Blanc ja Fromage Frais, Lactic, Cream või Baker’s cheese, Chakka jne. Kohupiim on tähtsal kohal isegi aafriklaste toidusedelis.
Seega – kohupiim on olemas ka teistel rahvustel, aga seda lihtsalt tuntakse erinevate nimetuste all ja ka kasutatakse väga erineval moel.Slaavi sõnad omakorda võivad olla suguluses Kreekas juustu nimetamiseks kasutatava sõnaga τῡρός, samalaadset sõna túró kasutatakse Ungaris kohupiima tähistamiseks, sõna juhtúró tähendab kohupiima, mis on valmistatud lambapiimast.
Paljudes keeltes on kohupiim tuntud ka kui " valge juust", toorjuust (Prantsusmaal: fromage blanc, Lõuna Saksamaal: Weißkäse või weißer Käs, Heebrea: gevina levana גבינה לבנה, Leedu: baltas sūris, Poola: biały ser, Serbia: beli sir), on vastandiks tavalisele laabi meetodil valmistatud nn kollasele juustule.Kohupiima valmistatakse pastöriseeritud piimast või lõssist (rasvata piim), mida hapendatakse madalal temperatuuril (50...60 °C) piimhappebakterite puhaskultuuride juuretisega. Selle käigus kogunevad piimavalgud valgeteks tombukesteks, mis sadestuvad anuma põhja. Selline sade (kalgend) ongi kohupiim. Kõrvalsaadusena tekkiv rohekas vedelik on vadak, mis eraldatakse kalgendist separeerimise teel.
Kohupiimakreemide valmistamiseks peenestatakse kohupiim kreemjaks ning vastavalt retseptile lisatakse näiteks koort, moosi vm, et tekiks mõnus magustoit.
mis vahe on kohupiimal ja toorjuustul
Kohupiima ja toorjuustu valmistamine on suures plaanis
sarnane: võetakse piimal põhinev tooraine, sellele lisatakse juuretis, mis
piima kalgendab.
Ometi on struktuurilt ja maitselt tegemist erinevate toodetega: erinevuse annab lähtetooraine- kas koor, piim, lõss või vadak; kasutatav juuretis ning see, kuidas kalgendit edasi töödeldakse.
Toorjuust on pehme, õrnamaitseline valge lehmapiima koorest juust. Klassikalise toorjuustu tegemisel võetakse koor, lisatakse sinna juuretis, mis piimavalgud kalgendab ehk paksemaks muudab ning saadav segu filtreeritakse ja tihendatakse vastava seadme abil. Kreemjat segu maitsestatakse ning muudetakse ühtlaseks homogeniseerimise teel, pastöriseeritakse ning pakendatakse. Klassikalist toorjuustu valmistab täna Eestis Farmi Piimatööstus, kes omab ainsana vastavaid ultrafiltratsiooni seadmed, mis võimaldavad toorjuustule kreemja ja siidja konsistentsi anda.
Kindlasti olete märganud, et kohupiimapaki avamisel eraldub sealt rohkem või vähem vadakut. Erinevalt kohupiimast on toorjuustu koostis vähem “vesisem“ ning kohupiimast oluliselt rasvasem - tänu ultrafiltratsioonile on üleliigne vadak välja filtreeritud. Toorjuustu tegemiseks hapendatakse koor vähem hapuks kui kohupiimal, mistõttu on toorjuustu maitse mahedam ja vähem happeline.
Kasulik piimhape
Maitsestamata kohupiima hapukas maitse tuleneb piimhappest, mis soodustab seedimist ja erinevate toitainete imendumist organismi. Piimhappe-bakterite tegevusest tekkinud piimhape surub maha kahjulike bakterite tegevuse.
Vajalikud mineraalained
Kohupiimas on hea kaltsiumi ja fosfori suhe, mis võimaldab organismil hästi kaltsumi omastada, kindlustades nii õige luutiheduse ja normaalse vererõhu. Piimasuhkur soodustab kaltsiumi omastatavust.
Kaltsiumi, mida inimene peaks toiduga saama keskmiselt 1000 mg/päevas, on 100 g kohupiimas 110 mg ja piimas 120 mg.
Eriline aminohape
Asendamatust aminohappest — trüptofaanist — tekib PP-vitamiin ja E-, D- ja B-rühma vitamiine, mis on olulised mälule.
Kuri kolesterool?
Piimarasv põhjustab mõningast kolesterooli tõusu vereplasmas, kuid koos puu- ja köögiviljadega ning täisteraviljatoodetega üleliigne kolesterool väljutatakse organismist. Mõistlik on süüa segatoitu ja kohupiimale leida meelepärane kiudaineterikas lisand.
Olulised piimarasvad
Kohupiimast saadav energia on eriti oluline lastele ja vanematele inimestele, sest piimarasv ja piimhape on olulised aju arenguks ja mälu normis hoidmiseks.
Rasvasuselt jagunevad kohupiimatooted kolmeks: rasvavabad (alla 0,2% rasva), väherasvased (kuni 4% rasva), rasvased (rasva 7% ja rohkem). Piimarasva ei tasu karta, see on organismis kergesti omastatav ega moodusta “rasvapolstreid”.
Rasvasest kohupiimast saame rasvlahustuvaid vitamiine A, D ja E, mis on olulised kaltsiumi omastamiseks. Rasvavaesele kohupiimale tuleks lisada vastavalt maitsele hapu- või rõõska koort. Ainsad, kes peavad kasutama vähema rasvasusega kohupiima, on päriliku kolesterooli-ainevahetuse defektiga inimesed.