Kuidas valmib jogurt, kodujuust jt piimatooted

Kreeka ja Türgi jogurtid

Farmi Piimatööstus pakub esimese Eesti tootjana termostaatmeetodil tehtud Kreeka ja Türgi jogurteid


Kui tavapäraselt tehakse jogurt valmis spetsiaalses jogurtitankis ning seejärel villitakse topsidesse, siis termostaatjogurti tegemisel toimub toote hapendamine topsides. Selline tehnoloogia ei „lõhu“ jogurti struktuuri ning võimaldab säilitada toote konsistentsi- jogurt jääb väga tihe, paks ja kreemjas.  

Nö tavapärane tankis hapendatud jogurt villitakse topsidesse läbi torustiku. Torustik paratamatult lõhub jogurti struktuuri, mistõttu jogurti konsistents võib muutuda vedelaks. Konsistentsi parandamiseks ja vadaku sidumiseks lisatakse jogurtile sageli paksendajaid- näiteks tärklist või želatiini.

Tooteid võib nimetada ka puhta etiketi, ehk „clean label“ toodeteks. Uute jogurtite valmistamisel pole kasutatud paksendajaid, tärklist  ega stabilisaatoreid. Kreemja ning koorese struktuuri annab tehnoloogia. Maitse on rikkalik, värske ja väga puhas hapu.

Lisaks maitsestamata jogurtile on meie sortimendis ka  kreeka jogurt moosilisandiga. Oleme valminud lisandiks eksklusiivsed maitsed, mis täiendaksid jogurti hapukust naturaalse magususega. Pakume kreeka jogurtit muraka, maasika ning mustika-vaarika moosidega. Nii nagu jogurt, on ka moosid ilma igasuguste lisanditeta: ainult marjad ning suhkur. Murakajogurtis on lisaks pisut pektiini.
See on Eesti pea ainus marjalisandiga jogurt, milles pole kasutatud tärklist ja loomulikult ka mitte želatiini.

Lahjem, Türgi jogurt, mille rasvasisaldus on 2,5% on valmistatud Eesti piimast ning rammusam kreeka jogurt (rasvasus 10%) Eesti koorest. Jogurti pinnale tekkiv vadak ja/või mullikesed on märk sellest, et tegu on NATURAALSE TOOTEGA

Kasutamisvihjeid:

  1. Lisa marju, mett, pähkleid või müslit ning söö hommikusöögiks
  2. Külmad kastmed- tzatziki kaste, dipikaste
  3. Salatis nö tavalise hapukoorekastme asemel. Kreeka ja türgi jogurtites on vähem rasva kui hapukoores ning maitse on mahedam. Lisa maitserohelist, kurki-tomatit jne ning serveeri liha, kala ja kanaga
  4. Ahjukartulite täidiseks
  5. Hommikuseks kokteiliks koos marjade või mahlaga. Smoothie ja lassi valmistamiseks
  6. Liha-kala-kana marinaadi valmistamiseks
  7. Indiapärastesse roogadesse
  8. Pastakastmeks
  9. Magustoidud: parfeed, koogid, kreemid, tarretised, jäätis
  10. Vahukoore nn tugevdamiseks
Miks on Kreeka jogurt just "Kreeka jogurt?

Nö Aegea mere maade- pärsia, kreeka, türgi, iraani, bulgaaria jogurtiks peetakse tavapärasest paksemat jogurtit. Kuna jogurt on sealtkandist pärit, siis ilmselt seetõttu.

Jogurteid  tehakse kas UF meetodil (ajalooliselt siis nõrutades , tänapäeval tihendades) või siis termostaatmeetodil ( hapendamine topsides) -  imiteerides ajaloolist  või siis kodust  jogurtitegemist.

Kaasaegne jogurt, mis valmib tankides ja mis saab „vatti“ torudes, ei saa füüsiliselt/tehnoloogiliselt nii paks olla. Seega on võimalus seda paksendada kas a) teisiti, lisades piimavalku, tärklist, želatiini jne  b) tõsta rasvasisaldust c) leida muu müügiargument- marjad, Ca, jne jne jne. 

Hea tava järgi sellist kaasaegsel tööstuslikul meetodil tehtud jogurtit „kreeka/pärsia/türgi jne“ jogurtiks siis ka ei nimetata.

  

Autor Farmi PT
Rohkem retsepte vaata
AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee