Kuidas valmib jogurt, kodujuust jt piimatooted

Rjazenka

Rjaženka (vene ряженка, ukraina ряжанка ) on kõrgpastöriseeritud hapupiimatoode, mida saadakse pikalt keedetud lehmapiima hapendades

Aegade algusest Farmi Piimatööstuse tootevalikus olnud slaavi päritolu hapupiimatoode rjazenka on nüüdsest poelettidel uues mugavas elopakendis.
Rjaženka (vene ряженка, ukraina ряжанка ) on kõrgpastöriseeritud hapupiimatoode, mida saadakse pikalt keedetud lehmapiima hapendades.

Rjaženka on kreemjat värvi, ühtlase konsistentsiga ja maitsestamata joogijogurti maitsega, sel on mahe lõhn ning erinevalt keefirist ei sisalda see gaasi. Põhiliselt on rjaženka levinud vene ja ukraina köögis.

Ajalooliselt valmistati rjaženkat , hautatades piima ahjus pikalt (8 tundi või kauemgi), kuni see muutub kuldpruuniks.
Tänapäeval saadakse Rjazenka maisteomadused läbi kauakestva kõrge temperatuuriga pastöriseerimise  Rjaženkat kääritavad termofiilsed piimhappebakterid ja puhtad laktobatsilli kultuurid 3–6 tunni jooksul.

Kergelt karamellise maitsega ning kreemika värviga rjazenka sobib imeliselt kamaga, külmaks supiks ja hommikuhelveste lisandiks. Rjazenkat võib kasutada retseptides keefiri ja jogurti asemel.

Kasulikke aineid on rjaženkas umbes sama palju kui piimas, ent seejuures omastab organism neid märksa kergemini. Keefiriga võrreldes on rjaženka maitse mahedam. Klaas rjaženkat rahuldab veerandi inimorganismi päevasest kaltsiumivajadusest ja 20% fosforivajadusest. Rjaženkast omastab organism valke kiiremini kui piimast. Piimhape suurendab isu ning parandab seedeelundkonna ja neerude tööd.

Innovaatilised Pure-Pak® Sense pakendid

Farmi smuutide ja rjazenka pakend on mõeldud keskkonnasäästlikule, naturaalset ning puhast eestimaist toorainet ja maitset hindavale tarbijatele. Rootsis läbiviidud katsed näitasid, et uuest innovaatilisest Pure-Pak® Sense pakendist on võimalik kätte saada 99% tootest, mis aitab vähendada toidu raiskamist.

Moodsast pakist saab kätte ligi klaasitäie rohkem toodet kui tavapärasest sama mahuga kartongpakendist.

 

 

Mille poolest erineb uus Pure-Pak® Sense tavapärasest kartongpakendist:

·       Pakendi külgedel on kokkuvoltimist lihtsustavad voltimisjooned, mille abil saab pakendist kogu sisu välja pigistada ning vähendada sellega toiduraiskamist. See on oluline just jogurtilaadsete toiduainete puhul.

·       Pakend võtab pärast kokkuvoltimist prügikastis vähem ruumi, mis vähendab tekitatud prügi mahtu ja säästab keskkonda.

·       Pakendi külgedel on libisemist takistavad presslained, mis muudavad jogurti riiulist võtmise mugavaks.

·       Kumerate nurkadega jogurtipakk ei lõhu poest kojutootmisel kilekotti.  

·       Suur kork kindlustab mugava kasutamise: seda on kerge avada, toodet on mugav välja kallata ning lihtne ja turvaline uuesti sulgeda.

Farmi uued smuuti- ja rjazenka pakendid on rahvusvahelise pakenditootja Elopaki värskeim mudel Pure-Pak® Sense. Farmi on üks esimestest piimatööstustes Baltikumis, kes uue Elopaki pakendi Pure-Pak® Sense kasutusele võttis.


AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee