Põnevaid fakte piimatoodetest

Kas piimast saab teha šampust?

Otseselt piimast mitte, kuna kvaliteetses piimas puudub alkohoolseks käärimiseks vajalik pärm.
Keefiri ja kumõssi valmistamiseks lisatakse piimale näiteks juuretist, mis koosneb pärmiseentest ja piimhappebakteritest. Valmimise käigus toimub nii piimhappeline kui alkohoolne käärimine, mistõttu nimetatud tooted sisaldavad vähesel määral alkoholi.

Piimatööstuse kõrvalproduktina tekib rohkelt kõrge toiteväärtusega vadakut, millele aegade jooksul on üritatud väärikat rakendust leida. 

NL aegadel tehti  vadakust "šampust". Retsept oli järgmine: Piimašampanjat valmistatakse pastöriseeritud vadakust, millele lisatakse šampuse-pärmi, põletatatud suhkrut ja kotikese sees rosinaid. 

Käärimine toimub temperatuuril 28±2 °C, käärimise lõpus eemaldatakse kotike rosinatega. Toode jahutatakse kuni +6 kraadini ja kallatakse tsisternidesse. Valmis toode on ühtlane helepruun vedelik, mille mahust on lubatud 3% sadet, magus-hapu maitsega, gaseeritud, värskendav. Vadakust on võimalik valmistada ka nn šampuse- (või kalja) tüüpi jooke, kuhu lisatakse 12% vett, 7% suhkrut, 1% karamelli, leivapärmi, rosinaid ja maitse parenduseks essentsi.
AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee