Soolase karamelli lugu
Euroopas oli karamell üks vanimaid suhkrul põhinevaid maiustusi.
Caramel au beurre salé (soolane võikaramell) tegi 14. sajandil kuulsaks
Loode Prantsusmaal asuv Bretagne
piirkond.
Selleks, et karamell sai kuulsaks just Bretagnes oli kaks põhjust.
Esiteks, see piirkond on kuulus oma piimatoodete, eriti koore ja või tõttu. Eriti oluline ja tuntud on selle piirkonna soolavõi.
Teiseks, 1343 aastal kehtestas kuningas Valois kuningas Philippe VI soolamaksu. Tuntud ka kui
la gabelle du sel,
Bretagne piirkond, aga, vabastati maksust, et farmerid saaksid kasutada soola oma kuulsa või tootmiseks. Lisaks soolavõile, hakati soolast võid kasutama ka karamelli tegemiseks. Eesmärgiks oli anda karamellile soolavõi iseloomulikult hea eriline ja iselaadne maitse. Ja mis seal salata, kindlasti oli üheks põhjuseks ka nõrgendada ja mahendada suhkru väga magusat maitset.
Soolakaramelli toodetakse nii Bretagnes ja ka mujal, tänase päevani. Toode on muutunud järjest populaaremaks ning seda arendatakse ja täiustatakse pidevalt.
Näiteks 1977 aastal leiutas Henri Le Roux uue retsepti lisades pähkleid ja mandleid kergelt soolasesse karamelli. See retsept on saanud rahvusvaheliselt kuuslaks. Hiljuti toodi turule Sakura, kirsiõitega karamell.
Farmi piimatööstus on lisanud
soolase karamelli Skyr AB jooki. Soolakas magus karamellimaitse täiendab suurepäraselt piimatoote hapukust, andes kokku taevaliku kombinatsiooni.