Toorjuustukookidest jm kokkamisnippe

Hea vahukoore saladus

Müügil on nii 35% kui ka 38% rasvasusega vahukoor. Koore vahustamist silmas pidades on see väike vahe piisavalt oluline. Rasvasemast koorest saab püsivama vahu, ehkki see pole nii õhuline. Väiksema rasvaprotsendiga vahukoor annab jällegi õhulisema vahu, kuid selle omadused säilivad vähem aega. Hea vahukoore saamiseks peabki tooraine rasvasus jääma kindlatesse piiridesse. Alla 30% rasvasusega koort saab vahtu lüüa vaid koos lisaainetega.

Seda tõde peaksid silmas pidama need, kes ise toorpiimalt koort koguvad ja seda vahustada proovivad. Üle 40% rasvasusega koor läheb küll vahtu, kuid see tuleb väga tihke. Kui sellise koore vahustamisega üle pingutada, on tulemuseks hoopiski võisarnane mass.

Tähtis tegur koore vahustamisel on suhkur. Kes tahab vahustamist kiirendada, võib tavaliste kristallsuhkru asemel kasutada tuhk­suhkrut. Magusolluse kokkupuutepind koorega on viimasel juhul suurem ja vahukoor saab mõnevõrra tihedam.
Leidlikud inimesed on välja mõelnud ka väherasvase vahukoore variandi. Selleks lisatakse pakile vahukoorele enne vahustamist toores munavalge.

 

Mida külmem koor, seda visamalt ta vahustub ning vahel tuleb enne koore vahtuminemist lausa tüdimus peale. Hoopiski paremini vahustub, aga läheb muidugi ka imekergesti võiks umbes pool tundi toatemperatuuril seisnud koor. Toasoe vahukoor on hädavajalik siis, kui suur hulk vahukoort tuleb lisada želatiini abil tarretatavatesse segudesse, mis suure koguse jääkülma koore lisamisel hakkaksid liiga kiiresti tarduma.

Tegelikult pole toaleige vahukoore vahustamises midagi keerulist ning võimalus saada vahukoore asemel magus või on kaduvväike. Niipea, kui koor läheb kergelt vahtu, tuleb üle minna lühikeste intervallidega vahustamisele: tuleb ühekorraga vaid 3-4 sekundit mikserdada ja igakord kohe kontrollida, millises staadiumis koor juba on. Toasoe koor vahustub uskumatult kiiresti, eriti võimsa mikseri puhul, mistõttu tuleb olla väga tähelepanelik. 

Kui kõigist neist nippidest hoolimata koor siiski vahtu ei lähe tasub koorele lisada tilgake hapet (nt. sidrunit). Happelisem koor läheb paremini vahtu

AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee