Suhkur, laktoos ja siirup piimatoodetes

Magusained vs suhkur. Kumba eelistada ?

Uuringud kinnitavad, et lapsed on järjest enam ülekaalulised. Ülekaalulisust põhjustavad mitmed tegurid, kuid üks nendest on liigne energia. Tarbitakse rohkem, kui suudetakse ära kulutada.
Ülekaalulisuse levik on pannud mitmed tarbijad rohkem jälgima pakenditel olevat informatsiooni ning eelistama tooteid, milles on vähem suhkruid. Loe sellest, kuidas saada aru, kui palju on tootes suhkrut siit:

Kuid suhkur on suhkur. Pole vahet, kas tegemist on sahharoosiga ( lisatud valge lauasuhkur), puuviljasuhkrutega ( glükoos, fruktoos ) või laktoosiga (glükoos+ galaktoos). Keemiliselt on neis sisalduvad fruktoosi ja glükoosimolekulid identsed. Seega peaks inimene toitumisel jälgima üldist suhkrute hulka.

Üks võimalus, tarbida ja saada toiduga vähem kaloreid on tarbida suhkrute asemel magusaineid.

Mida arvata kunstlike magusainete kasutamisest?

Kui sünteetilisi magusaineid ikkagi eelistada, siis tuleks magustajaid kasutada väikestes kogustes, süües samaaegselt mitmekesist toitu. Viimane on vajalik potentsiaalsete kõrvaltoimete ja terviseriskide vähendamiseks/lahjendamiseks. Võimaluse piires on kasulik teha tarbimispause. 

Kunstlike magusainete ohutu päevane doos ehk ADI (acceptable daily intake) antakse tavaliselt milligrammides kehakaalu ühe kilogrammi kohta. See on kogus, mida võib tarbida päevas kogu eluea jooksul ilma märgatavate terviseriskideta. Mida väiksem on ADI, seda suurema potentsiaalse ohu allikas on see aine.

Farmi uued Skyr joogid sisaldavad sukraloosi ja kaaliumatsesulfaami. Mis need on?

Sukraloos (E 955)
on üks populaarsemaid magusaineid. Sukraloos ei anna energiat ja imendub halvasti (11–27%), kusjuures imendumata eemaldub väljaheitega, imendunud aga uriini koostises. Erinevalt aspartaamist on sukraloos kuumuskindel. ADI on 15 mg kehakaalu kilogrammi kohta päevas. Eestis on müügil sukraloos nimega Splenda, mis sisaldab täiteainet, et vältida üledoseerimist.

Atsesulfaam K (E 950)
on alates 1988. a. üldkasutamiseks lubatud. Ohutu päevane doos (ADI) on 9 mg iga kehakaalu kilogrammi kohta päevas. Talub kuumutamist, suuremates kontsentratsioonides on veidi kibeka järelmaitsega. Seda magusainet kasutatakse palju jookides koos teiste magusainetega, sest see annab sünergeetilise efekti (mitme magusaine kooskasutamisel saadakse sama magusus väiksemate koguste kasutamisel) ja erinevate magusainete kooskasutamisel on ka järelmaitse varjatud.


AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee